Co to jsou alergie?
Alergie jsou výsledkem nesnášenlivosti organismu na látky z prostředí – chemické a potravinové. Alergické reakce jsou tedy výsledkem poruch enzymatického, hormonálního a ve výsledku také imunitního systému. Faktory, které nejčastěji vyvolávají netoleranci „na něco“ jsou např. očkování, antibiotika, těžké kovy, steroidy, antikoncepční přípravky, vysoce zpracovaná strava, prací, dezinfekční a kosmetické přípravky, pesticidy atd.
Typické projevy alergie
Bolesti hlavy, rýma, nadýmání, tmavé kruhy pod očima, zácpa střídaná průjmem, podráždění nebo svědění kůže, bolesti svalů, loupání v kostech, slzení očí a bolest očí, otoky obličeje a končetin, zadržování vody v organismu. Jejich intenzita může být různá: od mírných po těžké. Podobně lze klasifikovat také alergie, které doprovázejí záněty, vedoucí nakonec k astmatu, bronchitidě, pohybové hyperaktivitě, vředům v dutině ústní, revmatoidní artritidě, migrénám, ekzémům, psychickým poruchám, zvýšené náchylnosti vůči bakteriím, virům a infekčním plísním, chronické únavě, nemocem trávicí soustavy (např. Chrohnově chorobě nebo dráždivému onemocnění střev), zácpě, diabetu, křečím, palpitaci, roztroušené skleróze, depresi, onemocněním ledvin a k mnoha dalším problémům. Alergie může rovněž vést k smrti těch, jejichž organismus si nedokáže se specifickým alergenem (antigenem) poradit. Jedná se o tzv. anafylaktiky, kterým v případě kontaktu s „jejich“ alergenem může zachránit život inzulin.
Otázky, na které bychom si měli odpovědět:
- Je odstranění alergie vyvolávajících složek potravy pro alergiky optimální řešení?
- Spojuje něco alergie s „dobrými“ a „špatnými“ (toxickými) minerály?
- Stačí běžné vyšetření, známé jako kožní test, když většina látek vyvolává alergickou
reakci po několika nebo dokonce několika desítkách hodin? - Je seznam alergenů stanovený na základě vyšetření tohoto typu pro alergiky závazný,
když mnoho u nich uvolňuje histamin bez jakékoliv reakce na straně nejčastěji
testovaného imunoglobulinu IgE?
Odstranění faktorů vyvolávajících alergii je správné. Ovšem obvykle je jen částečné a často téměř nemožné a může skončit nástupem závažného onemocnění. O co tady jde? Dlouholetá expozice organismu na alergen vede nakonec k značnému poklesu naší obranyschopnosti, jejímž úkolem je stavět se jiným, často také alergie vyvolávajícím, látkám. Závislost tohoto typu, nebo pokud někdo dává přednost tomuto označení, mechanismus, vede k tomu, že čím dál více lidí vykazuje nesnášenlivost na peří, pyly, srst zvířat, plody moře, arašídy, rajčata, čokoládu, mléko, ananasy, obilniny atd. Vlastnost neznámá našim prababičkám, kterou ani alergologové ani alergici nemohou nebo nechtějí pochopit!
Zdá se tedy, že pro miliony alergiků je správná otázka: kde leží důvod alergických reakcí? Co je skrytou příčinou imunologického chaosu? Odpověď leží v komplexním hodnocení „žhavících svíček“ biochemických procesů a ne jen v kvantitativním hodnocení protilátek (IgE, IgG, IgA, IgM). Ty podmiňují a určují jen stravovací a environmentální omezení. Jinými slovy ukazují zdroj alergických reakcí, které je nutné odstranit. Nepřináší ale odpověď na základní otázku: proč mi vadí pyl nebo seno? Nepřinášejí, protože protilátky nejsou schopny určit jiné, přímé enzymatické důvody poruch, které lze pozorovat u 90 % osob s alergií „na něco“. Pro ně by určitě bylo lepší, kdy kromě vyšetření protilátek vyšetřili také např. hladinu zinku – „žhavící svíčky“ produkce žaludeční kyseliny a imunologických faktorů. Minerálu, který má vliv na intenzitu alergické reakce a na obranyschopnost organismu. Má množství zinku ve vašem organismu správnou hladinu?
„Skryté“ důvody alergií
Na alergické reakce se dá dívat i pozitivně. Mohou svědčit o tom, že organismus stálé reaguje na vnější nebezpečí. Otázkou je jen, jak dlouho? Kdy přijde ten okamžik, že bez steroidů už nebudete schopni symptomy alergie kontrolovat. Kde tedy hledat příčiny netolerance „na něco“ a jak je odstranit? Odpověď může přinést elementární analýza vlasu. Ne krve, ne kožní test, ale právě elementární analýza vlasu. Samozřejmě za předpokladu, že je interpretace výsledků správná a doporučení nejsou jen „vygooglovaný“ standard. A přesně tomu tak je v případě elementární analýzy vlasu – EHA, laboratoře Lifeline Diag.
Při analyzování měkké tkáně, jako jsou vlasy, vstupujeme do světa biochemických procesů, které nemohou probíhat bez minerálů.
„Dobré” a „špatné” minerály
Můžeme začít vysvětlením, co to je histamin. Histamin je chemická látka, kterou můžeme najít v měkkých tkáních a ve stravě. Uvolněný nebo v přílišném množství konzumovaný vyvolává záněty a většinu symptomů spojovaných s alergií (rýma, kýchání, pálení očí, kopřivka atd.). Osoby, které jsou klasifikovány jako s rychlým metabolismem (určuje to elementární analýza vlasu), vykazují nadprůměrné množství uvolněného histaminu, což se vysvětluje intenzivností u nich probíhajících katabolických procesů. Nadměrné množství uvolňovaného histaminu může být častou příčinu výskytu alergií. Důvodem nadměrného množství histaminu obíhajícího v organismu je zvýšená propustnost buněčných membrán, příčinou toho mohou být např. nedostatky hořčíku a vápníku. Elementární analýza vlasu umožňuje detekování snížené hladiny mědi, která zpomaluje vylučování vápníku a hořčíku, snížený poměr sodíku k draslíku a hladiny zinku, jehož role je v procesu uvolňování histaminu do měkkých tkání rozhodující. Jinými slovy situace, za níže pozorujeme astmatické záchvaty a anafylaktické záchvaty, není novinkou. Alergické reakce s různou intenzitou většinou probíhají u těch osob, jejichž nadledvinky produkují větší množství kortizonu. Oproti tomu kortizol kontrolující záněty je produkován v menším množství. K pozorování hormonálních poruch tohoto druhu dochází obzvláště u osob žijících v neustálém stresu. U žen po menopauze je tato situace pozorována častěji s ohledem na další zatížení nadledvinek produkcí steroidních hormonů. Všichni ale vykazují něco, co je spojuje: alergické reakce na pyly, prach, zvířecí srst, plísně, určité složky stravy a na toxické látky (např. těžké kovy, pesticidy). Jejich další společnou vlastností je, což potvrzuje elementární analýza vlasu a dotazy ohledně prostředí, nedostatek vitamínů B, C, jistých aminokyselin a minerálů, tedy manganu, mědi a zinku. Často také vykazují nadměrné množství jednoho nebo několika minerálů, které (podobně jako je tomu v případě jejich nedostatku) znemožňují běžný průběh mnoha fyziologických procesů. Záněty vyvolávající „špatné“ cytokiny se vymykají z pod kontroly. Imunitní systém slábne, narůstá intenzita alergických reakcí. Zatížení těžkými kovy je další, a jeden z nejzávažnějších, důvodů mnohamiliónového počtu případů výskytu alergií. Dokáží mnoho, včetně narušení pro alergiky tak důležité produkce hormonů nadledvinek. Specialistou je v tomto oboru kadmium, které bojuje se zinkem o místo na receptorech a nejčastěji tento boj vyhrává. Olovo je zase faktor, který rapidně dráždí nervový systém. Plyne to z jeho antagonistického postoje vůči vápníku, jehož rolí je např. zklidňovat nervový systém.
Hliník je další z kovů nepřátelských k alergikům. Je to specialista, pokud jde o blokování enzymu, který zodpovídá za uvolnění vitamínu D naakumulovaného v játrech. S ohledem na roli, kterou sehrává při tvorbě fungujícího imunitního systému není novinkou, že nedostatek tohoto vitamínu pozorujeme u 90 % alergiků. Nadměrné množství hliníku, podobně jako nadměrné množství mědi, dokáže také zničit játra. Obzvláště u těch alergiků, u nichž elementární analýza vlasu určí sníženou hladinu zinku. To stojí obzvláště za pozornost, protože bez zinku bychom jen těžko mohli objevit glutathion – detoxikační enzym, který chybí nejen alergikům.
Těžké kovy a minerály ve stravě
Pokud je řeč o „neznámých“ faktorech vyvolávajících alergii, nemůžeme opominout roli stravy spolu s v ní obsaženými těžkými kovy a minerály. Mrzí mě, že interpretace elementární analýzy vlasu mnoha laboratoří lze popsat jako nepoctivé, vyvolávající dojem „vygooglovaných“ standardů. Protože jak lze někomu s přílišným množstvím mědi (obzvláště těm se zpomaleným metabolismem) navrhovat avokádo, cereálie nebo plody moře, když jsou doslova nabité mědí? Jak lze osobě prošpikované olovem nebo rtutí navrhovat tresku, lososa, halibuta nebo tuňáka, když víme, že je v nich dosti těžkých kovů? Jak lze nabízet bílé pečivo osobě se zvýšenou hladinou hliníku, když víme, že bílá mouka obvykle obsahuje tento kov jako součást procesu jejího „vylepšování“? Jak lze osobám s narušenou hladinou elektrolytů (např. vápníku a hořčíku) doporučovat konzumaci cereálií, když se v nich nacházejí fytáty, které během vlastního metabolismu spotřebovávají vápník, hořčík a zinek? Jak lze někomu se sklony k rozvoji diabetu nabízet ovoce, jehož fruktóza je známá jako jeden z hlavních důvodů rozvoje cukrovky a dny? Takže opatrně s interpretací, která je u elementární analýzy vlasu tím nejdůležitějším!
Myslím, že zpracování, které jsem připravil pro osoby využívající (nebo chtějící využít) služby laboratoře Lifeline Diag, je přehledné. Stačí jen se do něj v klidu začíst a závěry vyplynou samy. Samozřejmou skutečností je, že specifické případy vyžadují zvláštní péči a doporučení. Proto také vznikla možnost individuální konzultace, protože laboratoř Lifeline Diag zohlednila i tento aspekt.
Alergikům přeji rychlý návrat do homeostázy,
Jerzy Maslanky
dietetik, konzultant, propagátor ekologické medicíny, autor individuální interpretace výsledku EHA a knih z oblasti kauzální léčby („Od lekarza do grabarza” (Od lékaře k hrobníkovi), „Ekomedycyna” (Ekomedicína), „Zdrowa kobieta to zdrowa rodzina” (Zdravá žena rovná se zdravá rodina)), specialista na neinvazní čištění a stimulaci lymfatického systému..