Naukowcy wykazali, że zmiana nawyków żywieniowych może stanowić skuteczny sposób leczenia depresji. Przekonują, że do zespołów zajmujących się opieką nad osobami chorymi dobrze byłoby włączyć wykwalifikowanych dietetyków.
Spożywanie większej ilości zdrowych produktów i ograniczenie konsumpcji tych szkodliwych sprzyja remisji objawów depresji – czytamy w czasopiśmie „BMC Medicine”.
Naukowcy z Deakin University (Australia) wykazali, że przestawienie się na zdrowy styl żywienia może stanowić skuteczny sposób leczenia depresji, a przynajmniej pomóc w złagodzeniu symptomów choroby.
„Już od jakiegoś czasu wiemy, że istnieje silny związek pomiędzy jakością diety a ryzykiem zachorowania na depresję. Jednak jest to pierwsze badanie, które bezpośrednio sprawdza, czy poprawa jakości diety wpływa na polepszenie stanu zdrowotnego pacjentów z kliniczną depresją” – mówi koordynatorka przedsięwzięcia prof. Felice Jacka.
Badanie trwało trzy miesiące. Uczestnicy (osoby cierpiące na depresję) zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała wsparcie społeczne, druga korzystała z porad profesjonalnego dietetyka.
Interwencja dietetyka polegała na zachęceniu pacjentów do spożywania większej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, chudego czerwonego mięsa, oliwy z oliwek i orzechów oraz unikania słodyczy, słodkich napojów, produktów przetworzonych, fast-foodów i smażonych przysmaków.
Rezultaty badania pokazały, że pacjenci z grupy dietetycznej uzyskiwali znacznie lepsze efekty zdrowotne, niż pacjenci z grupy wsparcia. W ciągu 12 tygodni zaobserwowano remisję objawów u jednej trzeciej z nich. W grupie wsparcia poprawy stanu zdrowia doświadczyło jedynie 8 proc. uczestników.
„Rezultatów nie można było wytłumaczyć zmianami masy ciała lub aktywności fizycznej – były ściśle powiązane ze zmianami diety. Osoby, które sumiennie stosowały się do zaleceń dietetyka, osiągały najlepsze efekty” – komentuje Jacka.
Autorzy badania (http://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-017-0791-y) przekonują, że dobrym pomysłem na przyszłość byłoby włączanie do zespołów zajmujących się opieką nad pacjentami z depresją wykwalifikowanych dietetyków.
Źródło:
Esculap – portal medyczny dla lekarzy oraz innych osób zawodowo związanych z medycyną i ochroną zdrowia (dostęp do artykułu: 20.07.2018)
Dietetyk wyleczy depresję?
Więcej o pozytywnym wpływie diety na zdrowie psychiczne:
Działanie litu na ośrodkowy układ nerwowy, czyli jak sobie radzić z depresją
Czy dieta może poprawić nastrój?
Zmęczenie, zły nastrój? Spójrz na talerz
Selen – Twoje życie pełne radości