Dlaczego dieta musi być odpowiednio zbilansowana?


Jedni żyją, żeby jeść.

Zdrowi jedzą, żeby żyć.

Dieta?

Przyjęło się, że słowo „dieta „ kojarzy się wyłącznie z terapiami odchudzającymi. Nic bardziej błędnego! Pamiętaj, że „dieta” to przede wszystkim sposób odżywiania, w skład której wchodzi to, co i ile jemy oraz pijemy w ciągu dnia. Każdy z nas stosuje jakąś dietę – odpowiednią lub nie. Prawidłowa dieta powinna opierać się o zasady zdrowego żywienia i wtedy nazywamy ją zbilansowaną. Zbilansowana dieta opiera się na równowadze pomiędzy dostarczanymi organizmowi składnikami – białkiem, węglowodanami, tłuszczami, błonnikiem, witaminami i pierwiastkami. Niedobór, nadmiar lub brak balansu między tymi składnikami powoduje, że chorujemy.

Zdrowy organizm a pierwiastki.

Do właściwego funkcjonowania organizmu niezbędne jest prawidłowe stężenie pierwiastków. Pełnią one różnorakie funkcje, m. in. są materiałem budulcowym, wchodzą w skład komórek, płynów ustrojowych, enzymów, hormonów, biorą udział w przenoszeniu tlenu do komórek, prawidłowej stymulacji nerwów i mięśni, mają znaczenie dla gospodarki wodno-elektrolitowej i utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Patrząc na ten aspekt globalnie pierwiastki odpowiadają za regulację wszystkich procesów życiowych i zużywane są na każdym etapie każdego procesu metabolicznego.

Jawne choroby wynikające z ich niedoborów, takie jak anemia czy szkorbut wskazują, że brak danego pierwiastka osiągnął stadium krańcowe. Jednak zanim do tego dojdzie, następuje stałe zmniejszanie się puli tych pierwiastków, co objawiać się może ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia i jakości życia, spadkiem zdolności do stawiania czoła stresom codziennego życia, przedwczesnym starzeniem się, osłabieniem układu odpornościowego, nerwowego i hormonalnego, wcześniejszym ujawnieniem się chorób uwarunkowanych środowiskowo (cukrzyca, choroba nowotworowa, choroby serca i alergie). Dlatego bądź czujny, słuchaj swojego organizmu i reaguj póki nie jest za późno.

W zdrowym organizmie składniki mineralne powinny stanowić około 4% masy ciała. Dzielimy je na makropierwiastki, których dzienne zapotrzebowanie wynosi ponad 100 mg i mikropierwiastki, których potrzebujemy znacznie mniej. Pamiętaj, że chociaż minerały występują w organizmie w ilościach śladowych, to ich rola jest strategiczna dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych, a ich niedobory, nadmiary lub zaburzone proporcje mogą wywoływać powstawanie poważnych chorób.

Twoje ciało zbudowane jest z ponad 200 mld komórek, i to właśnie one są początkiem i podstawą funkcjonowania organizmu. Składniki odżywcze, w tym pierwiastki, wchłaniane są do organizmu w jelicie cienkim, z którego za pośrednictwem krwi transportowane są do komórek Twojego ciała. Dlaczego bardzo ważne jest, żeby nasze komórki zostały prawidłowo odżywione? Bo to właśnie na poziomie komórki Twoje zdrowie się zaczyna lub kończy. Dlatego koniecznie zbadaj zawartość pierwiastków w Twoim organizmie na poziomie komórkowym. Taką możliwość daje Ci wyłącznie zbadanie tkanki miękkiej, ponieważ to właśnie we włosach możemy zbadać stężenia pierwiastków na poziomie komórki.

 

Racjonalna dieta.

Przeciętny poziom witamin i minerałów w populacji ludzkiej jest niski, co wiąże się głównie z małą wchłanialnością tych substancji ze względu na zanieczyszczenia organizmu i spożywanie żywności wysoko przetworzonej.

Codzienna zbilansowana dieta powinna opierać się na różnorodności spożywanych produktów, które powinny być jak najmniej przetworzone, dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilość błonnika pokarmowego, spożywaniu dużej ilości warzyw oraz odpowiedniego nawadniania organizmu, a ograniczeniu jedzenia produktów przesyconych tłuszczem zwierzęcym, bogatych w cukry proste oraz nadmiernego spożycia soli.
Należy pamiętać, że zdrowa dieta wraz z aktywnością fizyczną jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które niejednokrotnie rozwijają się przez wiele lat w organizmie, jako skutek spożywania zbyt dużej lub niewystarczającej ilości określonych składników pokarmowych. Odpowiednia dieta bywa również często podstawową metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości.

Źródłem pierwiastków są produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz woda i sól kuchenna. Zawartość tych składników w ogromnej mierze zależy od źródła pochodzenia spożywanej przez Ciebie żywności, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na ich jakość, a co za tym idzie na rzeczywistą zawartość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków.

Mając na uwadze powyższe i fakt, że trudnym zadaniem jest dokładnie zbilansowanie codziennej diety, tak, żeby dostarczyć do organizmu wszystkie pierwiastki w odpowiednich proporcjach, należy badać ich poziom. Poziom pierwiastków badaj w tkance miękkiej, jaką są włosy, ponieważ to jedyna metoda dająca rzetelny wynik na zawartość minerałów w organizmie. Wynik tego badania powie Ci, jakich pierwiastków masz nadmiar, jakich niedobór, a jakie są ich proporcje i w związku z tym, jakich produktów spożywczych powinieneś unikać, a spożycie jakich powinieneś zwiększyć. Badanie to należy powtarzać, co około 6 miesięcy, żeby móc sprawdzić czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana, czy może konieczna jest jej zmiana lub dodatkowa suplementacja.