Terapia ciepłem, skuteczny sposób na detoksykację

Terapia ciepłem skuteczny sposób na detoksykację

Kojące działanie ciepła było znane już wiele tysięcy lat temu. Indianie mieli swoje sweat lodges (szałasy potu), meksykanie – temescale, w Rosji stosowano banie, a w Japonii mushi-buro. Każde z tych miejsc było miejscem spotkań lokalnej społeczności oraz wykorzystywane było w celach leczniczych. Starożytne teksty egipskie również wspominają o zastosowaniu terapii ciepłem w pewnych schorzeniach.

Pionierzy terapii naturalnych stosowali saunę, jako metodę leczniczą. Jednym z nich był żyjący w XIX wieku Amerykanin dr John Harvey Kellogg. W swoim sanatorium w Battle Creek w stanie Michigan dokładnie przebadał różne rodzaje gorących kąpieli, suchych i mokrych. Dzięki temu, mógł ocenić ich wartość, jako metody leczniczej. Najbardziej zainteresował się „kąpielą w świetle elektrycznym” przy wykorzystaniu żarówek jarzeniowych, doceniając penetrującą siłę promieniowania cieplnego wytwarzanego przez lampy elektryczne.

Na początku XX wieku wykorzystanie leczenia ciepłem zaczęło maleć na rzecz nowych technologii ówczesnej medycyny. Jednak obecnie, już od ponad 30 lat, odnotowuje się stały wzrost stosowania różnych typów saun, zwłaszcza jako bezpiecznych i skutecznych metod eliminacji z organizmu leków i innych toksyn środowiskowych. W ostatnich latach wprowadzono nowy rodzaj sauny na podczerwień, która okazała się, najskuteczniejsza w detoksykacji organizmu. Zasadnicze znaczenie ma tutaj długość fal podczerwieni. Wyróżniamy fale krótkie (IR-A), średnie (IR-B) i długie (IR-C).

Jak wykazał dr Lawrence Wilson, najlepsze są te sauny, które mają lampy na bliską podczerwień IRA. Działają już w stosunkowo niskich temperaturach (43-46 stopni C), penetrując skórę do 5-6 cm w głąb ciała (niektóre źródła podają nawet 8 cm), przynosząc tym samym lepsze efekty terapeutyczne.

W dzisiejszych czasach nikomu nie trzeba tłumaczyć, w jakim środowisku żyjemy i na jakie zanieczyszczenia jesteśmy narażeni. Źródłem metali ciężkich jest chemia gospodarcza a nawet kosmetyki, których używamy na co dzień (np. antyperspiranty). Większość z nas ma w sobie nadmiar toksycznych metali. Najczęściej są one ukryte głęboko w mózgu, wątrobie i wielu innych narządach oraz tkankach. Niektóre metale ciężkie zastępują istotne dla zdrowia pierwiastki w wiązaniach enzymów, co uniemożliwia ich prawidłowe działanie. Ich kumulacja (m.in. ołowiu, kadmu, rtęci, aluminium czy arsenu) przyczynia się do setek fizycznych i emocjonalnych stanów chorobowych.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, podejrzewając przeciążenie organizmu metalami ciężkimi:

  • przewlekłe złe samopoczucie
  • przewlekły ból, głównie w ścięgnach, w mięśniach lub tkankach miękkich ciała
  • brak koncentracji, zapominanie, rozkojarzenie
  • problemy z trawieniem (zaparcia, wzdęcia, gazy, biegunki, zgaga lub niestrawność)
  • zawroty głowy
  • migreny lub bóle głowy
  • wahania nastroju
  • zaburzenia widzenia
  • depresja lub lęk
Wybierz zestaw idealny dla siebie

JAK DZIAŁA SAUNA?

Mechanizm działania sauny przebiega w dwóch fazach. W pierwszej, temperatura ciała pozostaje w przybliżeniu na podstawowym poziomie, a pocenie się jest niewielkie, mimo rozgrzania tkanek. Dzieje się tak, ponieważ ciało ma zdolność do rozproszenia dodatkowego ciepła: pobudza krążenie, następuje przetoczenie krwi do skóry i pocenie się. Efektem działania pierwszej fazy jest zahamowanie aktywności współczulnego układu nerwowego, wzbudzenie potów, złagodzenie bólu, poprawa utlenienia i rozszerzenia obwodowych naczyń krwionośnych, rozluźnienie mięśni oraz zwiększenie elastyczności ścięgien i wiązadeł.

Druga faza mechanizmu działania sauny następuje po 10-30 minutach. Organizm nie może już dłużej rozpraszać dostarczanego ciepła. Temperatura ciała się podnosi. Krew przetaczana jest do powierzchni ciała z większą siłą, tętno podnosi się, a pocenie nasila. Efektem działania fazy drugiej jest podwyższenie temperatury ciała, przyspieszenie obumierania słabszych komórek, unieszkodliwienie patogenów, wytwarzanie białek szoku cieplnego, poprawa materiału genetycznego, zwiększenie częstości akcji serca i poprawa krążenia, uwolnienie filtratów, obrzęków i wysięków (filtratem jest każda substancja w tkance, która jest dla niej obca, wysięki to płyny, komórki lub szczątki komórkowe, które są wydalane z naczyń krwionośnych i odkładane są w tkankach), unormowanie aktywności enzymatycznej (osłabionej, gdy temperatura ciała jest obniżona) oraz pobudzenie aktywności cząstek wody.

Dobroczynne działanie sauny ma szczególny wpływ na nerki, wątrobę, trzustkę i śledzionę, układ odpornościowy, nerwowy, układ krążenia, a także na układ hormonalny, trawienny oraz skórę. Korzystanie z zabiegów w saunie pomaga usunąć z organizmu metale ciężkie, szkodliwe związki chemiczne i przewlekłe stany zapalne oraz poprawić ukrwienie zazwyczaj słabo ukrwionej tkanki tłuszczowej, co przyspiesza rozbicie złogów tłuszczowych i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

Niezwykle przydatnym narzędziem monitorowania postępu detoksykacji jest analiza pierwiastkowa włosa. Dzięki badaniu EHA, możemy bowiem kontrolować zmiany, jakie zachodzą w gospodarce mineralnej każdego organizmu. A zmiany te mogą być różne. Każdy z nas jest przecież inny, posiadamy różne potrzeby mineralno-witaminowe i wymagamy innego wsparcia, aby poprawić swoje funkcjonowanie i dobrostan. Wynik analizy pierwiastkowej włosa, stanowi więc doskonałą wskazówką do opracowania prawidłowych, indywidualnych zaleceń żywieniowych i suplementacyjnych, a tylko takie mogą wzmocnić końcowy efekt terapeutyczny.

Żródło:
Magdalena Kornacka, Terapia ciepłem: skuteczny sposób na detoksykację, DietPoint, 1(2)/2019, s. 14-17.

Ten i więcej artykułów znajdziesz w drukowanym wydania magazynu
https://www.lifelinediag.eu/?product=dietpoint-magazyn-o-zdrowiu-i-diecie#products

Wszystkie artykuły (inne niż autorstwa Lifeline Diag) opublikowane na stronie www.lifelinediag.eu, udostępniono z podaniem ich dokładnego źródła oraz autorów. Teksty te, opublikowane w całości lub w postaci zaznaczonych fragmentów mają charakter wyłącznie naukowo-informacyjny i nie są publikowane w celu uzyskania korzyści handlowej, a jedynie w celu utworzenia bazy wiedzy na dany temat.