Zmęczenie, zły nastrój? Spójrz na talerz

Zmęczenie, zły nastrój? Spójrz na talerz

Liczne badania wskazują, że wielu z nas cierpi z powodu istotnych niedoborów składników odżywczych – co z kolei prowadzi do takich dolegliwości jak permanentne zmęczenie, gorsze samopoczucie, złe trawienie czy dolegliwości dermatologiczne.

Jedzenie w jakimś sensie uzdrawia – podkreśla dietetyk Rob Hobson. Jak wskazuje, większość z nas cierpi z powodu niedoboru istotnych składników odżywczych. Zatem, jeśli doskwiera nam zmęczenie czy zły nastrój, warto spojrzeć co znajduje się na naszym talerzu.

„Na świecie powoli zaczyna przeważać liczba osób, które cierpią z powodu nadwagi i otyłości, co stanowi bardzo istotny i ważny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych chorób. Równocześnie liczne badania wskazują, że wielu z nas cierpi z powodu istotnych niedoborów składników odżywczych – co z kolei prowadzi do takich dolegliwości jak permanentne zmęczenie, gorsze samopoczucie, złe trawienie czy dolegliwości dermatologiczne” – zauważa dietetyk Rob Hobson, współautor książki „The Detox Kitchen Bible”.

Jak wskazuje ekspert na łamach Daily Mail, do najczęstszych niedoborów zalicza się niedobory błonnika i kwasów omega-3. Kobiety z kolei często cierpią z powodu niedoborów żelaza i magnezu – dotyczy to niemal 25 proc. z nich. Powołując się na badania National Diet and Nutrition Survey dietetyk wskazuje również na istotny niedobór witaminy D.

„Oczywiście nie ma żadnego magicznego „super pożywienia”, które nagle uleczy wszystkie choroby, wiele z nich wymaga interwencji medycznej. Ale dobra dieta z pewnością może stanowić uzupełnienie leczenia i przyczynić się do bardziej całościowego podejścia, a odkrywanie zdrowotnych korzyści niektórych pokarmów może stanowić użyteczne narzędzie” – podkreśla Hobson.

Dodaje, że odpowiednia dieta może dla jednych być sposobem na osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi, ale nie tylko, za jej sprawą możemy również niwelować niektóre kłopotliwe dolegliwości jak ciągłe zmęczenie, brak energii czy gorsze samopoczucie.

Wybierz zestaw idealny dla siebie

„W przypadku diet odchudzających, zachęcam do tego, aby każdego dnia zadbać o pokaźną porcję warzyw i innych pokarmów bogatych w błonnik. To pozwala utrzymać prawidłowy i stały poziom cukru we krwi, a równocześnie powstrzymuje nas przed podjadaniem między posiłkami. Niektóre badania sugerują również, że osoby, które jedzą jajka na śniadanie jedzą mniej w ciągu dnia. Proponuję również wybierać żywności o dużej zawartości wody” – zachęca dietetyk, dodając, że komponując dietetyczne posiłki warto uwzględnić całą gamę warzyw, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i wspomnianych już jajek.

W przypadku dolegliwości skórnych Hobson wyjaśnia, że istotne jest spożywanie produktów będących bogatym źródłem cynku, który pomaga regulować produkcję sebum. W diecie ważne są również kwasy tłuszczowe omega-3, które z kolei przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych skóry, a ich działanie może okazać się pomocne w przypadku osób cierpiących na łuszczycę.

„Witaminy z grupy B są niezbędne dla zdrowej skóry. Ta grupa witamin występuje w wielu produktach spożywczych, więc zróżnicowana dieta może pomóc w utrzymaniu zdrowia skóry. Pełne ziarna, orzechy, drób, ryby, zielone liściaste warzywa, jaja i produkty sojowe są dobrym źródłem witamin z grupy B” – wymienia dietetyk, podkreśla jednak, że w przypadku osób z egzemą i łuszczycą, należy unikać jaj, nabiału i czerwonego mięsa.

„Zachęcam do spożywania dużej ilości owoców i warzyw, które są bogate w przeciwutleniacze, te pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Pomarańczowe i zielone warzywa są bogate w beta-karoten, warto również pamiętać o witaminie C, która bierze udział w produkcji kolagenu, który utrzymuje jędrność i elastyczność skóry” – wyjaśnia dietetyk.

Jeśli zaś doskwiera nam permanentne zmęczenie, to może być sygnał, że mamy niedobór żelaza, co objawia się nie tylko przemęczeniem, ale i pogorszeniem nastroju.

„Warto łączyć pokarmy bogate w żelazo z produktami będącymi źródłem witaminy C.
Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza. Również niskie poziom magnezu może objawiać się zmęczeniem, dlatego do codziennej diety warto włączyć orzechy, nasiona i ciemnozielone warzywa. Istotną rolę odgrywają również witamin z grupy B. Zatem w diecie osób przemęczonych powinny znaleźć się: ryż brązowy, nasiona dyni, groch, orzechy nerkowca, grzyby, migdały, makrela, jaja”
– doradza Rob Hobson.

dŹródło: (PAP) portal medyczny dla lekarzy eskulap.com – pełny artykuł. (Dostęp 13.02.2018)